הייתי מורה וסגנית מנהלת בחטיבת ביניים, וחשבתי שאני יודעת הכול על חינוך. אפילו את ההצלחה של שני בניי הגדולים ייחסתי לעצמי. עד שנולד בני הצעיר, ומשהו השתנה.

לראשונה בחיי כאימא הרגשתי מבולבלת וחסרת אונים. השתמשתי בכל מה שידעתי ולמדתי, קראתי מאמרים וניסיתי ליישם, אך דבר לא עבד. לילות ארוכים ללא שינה בשל דאגה לעתידו סדקו את האמונה שלי בעצמי. אנשים מלאי כוונות טובות לא הפסיקו לתת לי עצות, ואחרים העבירו ביקורת ומילאו אותי ברגשות אשם. הפתרון היה להרים ידיים או למצוא את הדרך הנכונה לנו להתמודד ולהצליח. התשובה הייתה ברורה לי. יצאתי לדרך, חיפשתי פתרונות ומצאתי בתוכי את האמונה ואת הדרכים הפרקטיות לעזור לו.

22 שנים עברו מאז החל ללמוד בכיתה א'. כיום הוא מהנדס תוכנה, חי חיים עצמאיים ושלמים בזוגיות טובה ועם חברים. כל יום מחדש הוא מתמודד עם הפרעת הקשב, ולמרות זאת מצליח לחיות את החיים שהוא רוצה. ואני, אני הפכתי בזכותו למאמנת המתמחה בליווי משפחות ובוגרים הסובלים מהפרעת קשב, מרצה בתוכנית להכשרת מדריכי הורים במרכז האקדמי רופין ומנחה בקורס אימון משפחתי במרכז לגישור ואימון גומא־גבים.

כהורים, אנחנו מחפשים פתרון שיבטיח שנעשה תמיד את הדבר הנכון כדי שדרכם של ילדינו תהיה קלה יותר. החיפוש עלול להפוך למרדף מתיש אחר המאמר הכי מעמיק, ההדרכה הכי מדויקת או העצות הכי נכונות. מרדף אין־סופי זה משאיר אותנו בתחושה שכהורים אנחנו לא מספיק טובים. שמשהו חסר לנו. אנחנו לא מרגישים בטוחים, מהססים, מתקשים לקבל החלטות, ובעיקר – לא מצליחים לעמוד בהן.

האמת היא שאין באפשרותנו לחסוך מהם את האכזבות ואת התסכולים, אבל אנחנו בהחלט יכולים לחזק אותם ולתת להם כלים להתמודדות. אנחנו יכולים ללמוד תוך כדי תנועה את הכלים הספציפיים המתאימים לילדים שלנו, לא לקבל עצות כפשוטן אלא להבין מה עומד מאחוריהן, ליישם אותן בהתאם לסדרי העדיפויות שלנו, ובעיקר להסביר להם שאין דרך אחת לפסוע בה כדי להצליח, אבל כמשפחה אנחנו נמצא את הדרך שלנו. זו הדרך שבה אני עובדת כיום.

אני מאמינה שבידינו, ההורים, יכולת להניע תהליך שיאפשר לילדינו להצליח בתחומים שמתאימים להם. אני מאמינה שאם אנחנו מנהלים את התהליך, סיכויי ההצלחה של הילד או הילדה שלנו יהיו הגדולים ביותר.

חשוב לי שתדעו, אחרי שנים של ניסיון בתחום, אני יודעת שאפשר להצליח דווקא בזכות הפרעת הקשב. אם נעזור להם לחוות הצלחות בלימודים, הם ילמדו להאמין ביכולתם להצליח. מרב האפשרויות ייפתחו לפניהם, הם ירגישו שהם ממשים את עצמם ויהיו מאושרים יותר.

המטרה שלי היא להיות בת הברית שלכם ולתת לכם את האסטרטגיות, הכלים והטכניקות שאתם צריכים. זו גם הסיבה שבגללה האימון איתי משתנה בהתאם לצרכים שלכם.

עוד קצת עליי

מדריכת מאמנים מוסמכת | בוגרת לימודי אימון התנהגותי־קוגנטיבי להפרעת קשב | עובדת בשיתופי פעולה עם רופאים ועם אנשי אקדמיה | מרצה בתחום במסגרות פורמליות ובלתי פורמליות, עירוניות וארציות | ספרי "אל תתנו להפרעת הקשב להפריע – מדריך אופטימי להורים" ראה אור השנה

דילוג לתוכן